Do czego certyfikat SSL?

SSL to skrót od Secure Sockets Layer i, w skrócie, jest to standardowa technologia zapewniająca bezpieczeństwo połączenia internetowego i zabezpieczanie wszelkich poufnych danych przesyłanych między dwoma systemami, uniemożliwiając przestępcom odczytywanie i modyfikowanie wszelkich przesyłanych informacji, w tym potencjalnych danych osobowych. Te dwa systemy mogą być serwerem i klientem (na przykład witryną zakupów i przeglądarką) lub serwerem z serwerem (na przykład aplikacja z informacjami umożliwiającymi identyfikację osobistą lub z informacjami o liście płac).

Co daje certyfikat SSL?

Certyfikat daje nam to, że wszelkie dane przesyłane między użytkownikami a witrynami lub między dwoma systemami pozostają niemożliwe do odczytania. Wykorzystuje algorytmy szyfrowania do zaszyfrowania przesyłanych danych, uniemożliwiając hakerom odczytanie ich podczas przesyłania przez połączenie. Informacje te mogą obejmować wszelkie poufne lub osobiste informacje, które mogą obejmować numery kart kredytowych i inne informacje finansowe, nazwiska i adresy.

Certyfikat SSL poprawia również naszą pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Badania pokazały, że strony posiadające aktywny certyfikat SSL są na wyższej pozycji niż te, które nie posiadają certyfikatu.

Przyszłość szyfrowania TLS

TLS (Transport Layer Security) to tylko zaktualizowana, bezpieczniejsza wersja SSL. Nadal nazywamy nasze certyfikaty bezpieczeństwa SSL, ponieważ jest to częściej używany termin. HTTPS (Hyper Text Transfer Protocol Secure) – popularna zielona kłódka pojawia się w adresie URL, gdy witryna jest zabezpieczona certyfikatem SSL. Szczegóły certyfikatu, w tym organ wydający i nazwę firmy właściciela witryny, można wyświetlić, klikając symbol kłódki na pasku przeglądarki.

Odnawianie certyfikatu

Zakupiony certyfikat zazwyczaj ważny jest rok, po roku należy go odnowić. Tutaj, w zależności od hostingu jest to proces w pełni zautomatyzowany – albo ręcznie musimy dodać wygenerowane klucze przez wystawcę certyfikatu SSL.

Ile kosztuje certyfikat SSL?

Certyfikat sprzedawany jest zazwyczaj w abonamecie rocznym – istnieją również darmowe opcje takie jak Let’s Encrypt – wiele hostingów oferuje już certyfikat bezpieczeństwa w cenie hostingu wygenerowany automatycznie właśnie przez tego wystawcę. Jeżeli hosting nie oferuje darmowego certyfikatu – jest możliwość wygenerowania go np. za pomocą ZeroSSL, a w przypadku WordPressa są dostępne dodatkowe wtyczki. Warto pamiętać, że w tej sytuacji certyfikat będzie ważny do 90 dni – po 90 dniach należy go ręcznie odnowić.

Wtyczki i strony – darmowy certyfikat SSL

ZeroSSL

Dzięki ZeroSSL wygenerujesz certyfikat SSL dla dowolnej domeny bez żadnych opłat, rejestrując się w bezpłatnym planie ZeroSSL. Weryfikacja certyfikatu zajmuje zaledwie kilka minut, a instalacja jest tak łatwa, jak to tylko możliwe, dzięki instrukcjom na każdym etapie.

www: zerossl.com
Certyfikaty na 90 dni są bezpłatne
Cennik wersji rocznej: od 8 USD miesięcznie

WP Encryption – bezpłatny certyfikat SSL do WordPressa

Za pomocą WP Encryption wykonanego przez Go Web Smarty bezpłatnie wygenerujesz bezpośrednio w panelu administratora 90 dniowy certyfikat. Tak samo jak w przypadku ZeroSSL należy pamiętać o tym, aby odnowić certyfikat przed upływem 90 dni aby uniknąć infomracji na swojej stronie o niezabezpieczonym połączeniu.

www: link do repo WordPressa
Certyfikaty na 90 dni są bezpłatne
Cennik wersji rocznej: od 2,50 USD miesięcznie

Oferujemy pomoc w instalacji certyfikatu SSL. Do tworzonej przez nas strony internetowej otrzymujesz darmowy certyfikat SSL. Wykonujemy również modyfikacje na stronach internetowych, jeżeli masz problem ze swoim certyfikatem SSL, bądź na Twojej stronie pojawia się połączenie niezabezpieczone – skontaktuj się z nami!