Wdrożenie Nextcloud Onlyoffice

W ostatnim czasie rozwiązania open source zyskują coraz bardziej na popularności – nic dziwnego, skoro możemy zastąpić wiele popularnych aplikacji ich darmowymi wersjami o bardzo zbliżonej funkcjonalności a co najważniejsze, nie ponosząc przy tym kosztów.

W dzisiejszym artykule poruszymy integrację NextCloud z OnlyOffice jako świetnej alternatywy dla Google Workspace. W ramach integracji Nextcloud z OnlyOffice otrzymujesz większy zestaw funkcjonalności, niż w przypadku Dysku Google oraz Arkuszy, czy Dokumentów Google – a wszystko w wersji open source.

Wdrożenie Nextcloud dla firm

Nextcloud jest świetnym rozwiązaniem dla firm chcących przechowywać swoje dane w bezpiecznym miejscu – na swoim własnym serwerze. W ramach Nextclouda możliwe jest udostępnianie plików i folderów na wiele sposobów. Pliki udostępnisz z ochroną hasła, z datą wygaśnięcia, z możliwością wyłącznego przesłania plików i wiele innych.

Więcej o funkcjonalności Nextcloud przeczytasz w naszym artykule.

Jak wygląda instalacja NextCloud?

Nextcloud powinien zostać zainstalowany na prywatnym serwerze wirtualnym, lub innym serwerze do którego posiadamy dostęp administratorski – my osobiście wybieramy na dzień dzisiejszy Ubuntu 20.04 w wersji serwerowej jako system operacyjny. Parametry serwera dobierane są w zależności od planowanej funkcjonalności oraz przewidzianej ilości użytkowników. Na instancji umieszczane są pliki aplikacji, konfigurowanie bazy danych oraz tworzony jest certyfikat SSL – aby przesyłane dane były szyfrowane.

Jak wygląda instalacja OnlyOffice?

OnlyOffice podobnie jak Nextcloud instalowany jest na prywatnym serwerze wirtualnym, w przypadku dużej liczby użytkowników zalecane jest wykorzystanie do celu osobnego serwera. W przypadku mniejszych instancji przy odpowiednim doborze parametrów serwera można zainstalować OnlyOffice na tym samym serwerze co Nextcloud.

Ile kosztuje utrzymanie serwera NextCloud?

Tutaj warto zaznaczyć, że nie ma opłaty abonamentowej za użytkowanie Nextclouda, opłacać należy serwer na którym znajduje się nasz Nextcloud. Koszt prywatnego serwera wirtualnego wynosi od 15 PLN (około 20 GB) do 290 zł netto (około 4 TB) za miesiąc.

Integracja Nextcloud z OnlyOffice

Dzięki integracji OnlyOffice z Nextcloudem otrzymujesz zaawansowany obszar roboczy, możesz np. wspólnie edytować pliki z innymi użytkownikami. Integracja Nextcloud z OnlyOffice wykonana jest po stronie serwera, co oznacza, że zasoby serwera wspierają edycję plików dzięki czemu obciążenie komputera czy laptopa jest o wiele mniejsze.

Dzięki OnlyOffice z Nextcloud możesz edytować wszystkie dokumenty tekstowe popularnych formatów programów jak Word czy OpenOffice. Dodatkowo, za pomocą OnlyOffice możesz edytować arkusze kalkulacyjne oraz tworzyć prezentacje multimedialne.

Dlaczego wybrać Nextcloud z OnlyOffice a nie Google Workspace?

Dzięki integracji OnlyOffice z Nextcloudem uzyskujemy większą funkcjonalność, większe bezpieczeństwo danych oraz ponosimy mniejszy koszt w związku z utrzymaniem infrastruktury.