Pierwsza strona internetowa

Wiele osób zastanawia się, co należy wiedzieć przed zleceniem / samodzielnym wykonaniem swojej pierwszej strony internetowej. Na rynku mamy dostępnych wiele systemów i rozwiązań do tworzenia stron internetowych. Decydując się na utworzenie swojej strony internetowej w pierwszej kolejności warto wybrać system CMS o który oparta będzie strona. Bardzo popularnym systemem jest WordPress – zdecydowanie jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią, z WordPressa korzysta wiele firm czy instytucji w Polsce. WordPress na rynku stanowi spory procent (około 41%) ze wszystkich stron dostępnych w sieci www. Kolejnym popularnym systemem jest Joomla, natomiast jest to już znacznie mniejszy odsetek – około 4%. WordPress swoją popularność zyskał dzięki ciągłemu rozwojowi, do WordPressa dostępnych jest wiele wtyczek rozszerzających funkcjonalność strony. WordPress może być sklepem, blogiem, sekcją szkoleniową czy po prostu wizytówką firmy. Prawidłowo wykonane strony w oparciu o WordPress są szybkie, dobrze widoczne w sieci oraz bezpiecznie dzięki ciągłym aktualizacjom systemu. To wszystko z WordPressem przychodzi za… darmo – system oferuje wiele darmowych motywów, wtyczek a samo jego użytkowanie jest bezpłatne.

Od czego zacząć?

Aby rozpocząć tworzenie swojej pierwszej strony internetowej potrzebujesz hostingu (może być to współdzielona opcja hostingu – ceny już od 59 PLN za rok), własnej domeny (ceny rozpoczynają się już od 15PLN za rok) i trochę czasu na instalacje i przygotowanie swojej strony. Sumarycznie, zakładając – że wiemy jak wykonać stronę zapłacimy za jej pierwszy rok około 74 PLN.

Po wykupieniu serwera i domeny czas na wybór motywu (na dzień dzisiejszy jest to 4395 motywów dostępnych w repezytoriach WordPressa). Wybieramy któryś z motywów, instalujemy WordPressa – wybieramy motyw i możemy rozpocząć pracę nad stroną. Do wordpressa dostępnych jest również wiele nowoczesnych płatnych szablonów, pracujemy aktualnie nad osobnym artykułem dotyczącym instalacji.

Zaraz zaraz… dlaczego Wix jest złym wyborem?

Bardzo dużo początkujących osób, które same chcą stworzyć swoją pierwszą stronę internetową decydują się np. na Wix – portal ten stawia w ostatnim czasie na poważną reklamę. Warto poznać wady i zalety korzystania z Wix .

Zalety

  • możliwość tworzenia stron od zera, bez wiedzy na temat HTML, CSS czy JavaScript
  • dosyć intuicyjny panel administratora
  • darmowe pakiety (obarczone reklamą Wix)

Wady

  • dodatkowe koszy związane z utrzymaniem strony (np. 17 pln za miesiąc utrzymania domeny – 17×12 = 204 PLN)
  • najmniejszy hosting kosztuje 30 PLN za miesiąc (30×12 = 360 PLN)
  • wolne działanie strony
  • trudność dostosowania SEO (gorsza widoczność strony w sieci)

Podsumowując

Bardzo dobrym wyborem na swoją pierwszą stronę internetową jest WordPress – wraz z własnym hostingiem. WordPress również posiada wtyczki, umożliwiające budowanie strony ‘wizualnie’ – jak ma to miejsce na Wix. Za pierwszy rok takiego zestawu zapłacimy około 74 PLN (w zależności od wybranego hostingu), gdzie w przypadku skorzystania z Wix jest to minimum 360 PLN – przy wybraniu WordPressa zyskujesz do 290 PLN już w pierwszym roku! Do kalkulacji Wix należy jeszcze dodać domenę np. 15 PLN za pierwszy rok.

Jeżeli chciałbyś, aby Twoja strona internetowa została wykonana przez profesjonalistów – skorzystaj już dziś z naszych usług. Tworzymy strony internetowe, aplikacje, rozwiązania pod klucz dla różnych branż.

Pozostaw komentarz